Црква „Св. Атанасиј“ - Барбарево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Атанасиј
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Барбарево
Општина Ново Село
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Атанасиј
Изградба 1870
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Св. Атанасиј“христијански храм кој се наоѓа во Барбарево, Општина Ново Село.

Црквата била изградена во 1870 година.