Црква „Св. Ѓорѓи“ - Сушица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Ѓорѓи
St. George's Church (Sušica) (1).jpg
македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба

Место Сушица (Струмичко)
Општина Ново Село
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Ѓорѓи
Изградба 1934
Завршено 1984
Архитектонски опис

„Св. Ѓорѓи“христијански храм кој се наоѓа во Сушица, Општина Ново Село.

Црквата започнала да се гради во 1934 година но најголема реконструкција доживеала во 1984 година кога малата црква била целосно реконструирана во една поголема црква.

Официјален празник освен празникот Свети Ѓорги е Митровден.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]