Црква Халгримскиркја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Халгримскиркја
Hallgrímskirkja
Основни податоци
Место Рејкјавик, Исланд
Координати

Црквата Халгримскиркја (исландски: Hallgrímskirkja ) е црква која се наоѓа во Рејкјавик, Исланд и е во склопот на Лутеранската црква. Изградбата на црквата започнала во 1937 година, а била завршена во 1984 и во моментот е четврта по големина кула во Исланд, со височина од 74,5 метри. Посветена е на исландскиот поет Халгримур Петурсон.