Црква Свети Спиридон (Букурешт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Спиридон
Sfântul Spiridon Nou
Основни податоци
МестоБукурешт, Романија
КоординатиКоординати: 44°25′26.21″N 26°6′11.98″E / 44.4239472° N; 26.1033278° E / 44.4239472; 26.1033278
ПрипадностХристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата Свети Спиридон (романски: Sfântul Spiridon Nou) е црква која се наоѓа во Букурешт, Романија и е во склопот на Романската православна црква.