Црква Свети Михаил и Гаврил (Сараево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стара Православна Црква
Stara pravoslavna crkva
Sarajevo old orthodox01.jpg
Основни податоци
МестоСараево, Босна и Херцеговина

Старата православна црква (српски: Стара православна црква или Stara pravoslavna crkva) ) е црква која се наоѓа во Сараево, Босна и Херцеговина и е во склопот на Српската православна црква. Црквата била изградена во 1539 година на темелите на некоја уште постара црква. Во 1960 година била реконструирана.