Исакиевски собор

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Црква Свети Исак)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Исак
Исаа́киевский Собо́р
Saint Isaac's Cathedral.jpg
Основни податоци
МестоСанкт Петербург, Русија
ПрипадностРуска Православна Црква

Црквата Свети Исак (руски : Исаа́киевский Собо́р) ) е црква која се наоѓа во Санкт Петербург, Русија и спаѓа во склопот на Руската Православна црква. Овој храм е и најголемиот во Русија, посветен на Свети Исак Далматски.

Координати: 59°56′03″ N; 30°18′22″ E / 59.9341° N; 30.3062° E / 59.9341; 30.3062