Црква Сан Крисогоно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Сан Крисогоно
Basilica di San Crisogono
Trastevere - san Crisogono 01424.JPG
Основни податоци
МестоРим, Италија
КоординатиКоординати: 41°53′21″N 12°28′25″E / 41.889100°СГШ 12.473732°ИГД / 41.889100; 12.473732

Црквата Сан Крисогоно (италијански :Basilica di San Crisogono) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 4 век и реновирана во 12 век и 17 век. Црквата е посветена на Свети Крисогоно.