Црква Сант Пау дел Камп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Сант Пау дел Камп
Monasterio de San Pablo del Campo
Основни податоци
МестоБарселона, Каталонија, Шпанија

Црквата Сант Пау дел Камп (шпански: Monasterio de San Pablo del Campo) е црква која се наоѓа во Барселона, Каталонија, Шпанија. Манастирот или црквата е една од најстарите цркви во градот, посветена на Свети Петар. Во текот на историјата, храмот се наоѓал надвор од градот. Изградбата на храмот започнала кон крајот на 10 век.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°22′35″N 2°10′10″E / 41.37639° СГШ; 2.16944° ИГД / 41.37639; 2.16944