Црква Санта Марија ин Агуиро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Санта Марија ин Агуиро
Santa Maria in Aquiro
Colonna - S. Maria in Aquiro.JPG
Основни податоци
Место Рим, Италија
Држава Италија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Ренесансна архитектура
Карактеристики

Црквата Санта Марија ин Агуиро (италијански :Santa Maria in Aquiro) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во ранохристијанската ера, била реновирана во времето на Папа Григур III. Црквата е посветена на Богородица Марија.