Црква Крецулеску

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Крецулеску
Biserica Creţulescu или Biserica Kretzulescu
Creţulescu church.JPG
Основни податоци
Место Букурешт, Романија
Координати
Припадност Христијанство
Архитектонски опис
Архитектонски тип црква

Црквата Крецулеску (романски:Biserica Italiană) е црква која се наоѓа во Букурешт, Романија. Објектот бил изграден во 1722 година и на неколку пати оштетуван.