Црква Крецулеску

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Крецулеску
Biserica Creţulescu или Biserica Kretzulescu
Creţulescu church.JPG
Основни податоци
МестоБукурешт, Романија
КоординатиКоординати: 44°26′17.11″N 26°5′47.90″E / 44.4380861° СГШ; 26.0966389° ИГД / 44.4380861; 26.0966389
ПрипадностХристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата Крецулеску (романски:Biserica Italiană) е црква која се наоѓа во Букурешт, Романија. Објектот бил изграден во 1722 година и на неколку пати оштетуван.