Црква Де Криџберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Де Криџберг
De Krijtberg
Основни податоци
МестоАмстердам, Холандија

Црквата Де Криџберг (холандски : De Krijtberg) е црква која се наоѓа во Амстердам, Холандија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 1883 година и е посветена на Франсиско Ксавер.

Координати: 52°22′04″N 4°53′17″E / 52.36778° СГШ; 4.88806° ИГД / 52.36778; 4.88806