Прејди на содржината

Црквата Свети Ѓорѓи, Карансебеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Св.Ѓорѓи

Црквата Свети Ѓорѓи е романска православна црква сместена на 2 Плоштад Св.Ѓорѓи, Карансебеш, Романија. Посветена е на Свети Георги.

Црквата првично била основана како дрвена структура во 1444 година. Со текот на времето служела како манастир, како прва градска библиотека и како ѓаконско училиште. Нејзината обнова како градба од камен и тула започнала во 1725 година и била завршена до 1757 година. Комеморативен олтарен камен испишан на словенски датира од 1759 година и веројатно го означува завршувањето на внатрешната декорација.[1]

Црквата претрпела оштетувања за време на Австро-турската војна од 1788-1791 година, а потоа била подложена на поправки и ново осветување во 1796 година. Дополнителни поправки биле извршени помеѓу 2000 и 2008 година.[1]

Внатрешноста на црквата била насликана во четири етапи од различни уметници помеѓу 1757 и 1862 година, делумно поради воените оштетувања. Последната реставрација се случила во 1984-1985 година. Иконостасот, насликан во барокен стил, датира од 1863 година. Иконите се направени во 1863-1864 година од страна на виенски академски сликар.[1]

Во 1865 година, црквата станала катедрала на епархијата Карансебеш. Служела како таква до 2010 година, кога била отворена нова катедрала.[1] Црквата е наведена како историски споменик од романското Министерство за култура и верски прашања.[2]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 (на романски) Description at the Caransebeș Tourist Office site
  2. (на романски) Lista Monumentelor Istorice 2010: Județul Caraș-Severin Архивирано на 2 март 2022 г.

45°24′37″N 22°13′20″E / 45.41028° СГШ; 22.22228° ИГД / 45.41028; 22.22228