Црвена мочуришна антилопа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Шаблон:Автотаксономија/Redunca|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Црвена мочуришна антилопа
2009-reedbuck.jpg
Мажјак во Танзанија
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Redunca
Вид: Црвена мочуришна антилопа
Биномен назив
Redunca redunca
(Палас, 1767)
Подвидови
Синоними

Црвена мочуришна антилопа („Redunca redunca“) е антилопа која е родена во централна Африка, таа живее во саваните. Грбот и е жолтеникавокафеав, а стомакот вратот и прстените околу очите и се бели. Рогови има само мажјакот. Сивата дамка под ушите се наоѓа на местото на мирисните жлезди. Се храни со треви и со фиданки од трски. Малите групи, се здружуваат во стада за време на сувиот период во годината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. IUCN SSC Antelope Specialist Group (2008). Redunca redunca. Црвен список на загрозени видови на МСЗП. Верзија 2008. Меѓународен сојуз за заштита на природата. конс. 18 January 2009.  (англиски) Database entry includes a brief justification of why this species is of least concern
  2. 2,0 2,1 Wilson, D.E.; Reeder, D.M., уред-ци (2005). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd издание). Johns Hopkins University Press. стр. 722. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. http://www.bucknell.edu/msw3/browse.asp?id=14201001.