Циганче оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Циганче е женско македонско оро.[1]

Орото е живо и подрипливо, и се игра на секакви прослави.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ганчо Пајтонџиев: Македонски народни ора, Македонска книга, Скопје, 1973, стр. 244-247