Централна џамија (Велешта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Централна џамија

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 41°14′26.96″N 20°38′29.01″E / 41.2408222° СГШ; 20.6413917° ИГД / 41.2408222; 20.6413917
Место Велешта
Архитектура
Минариња 2

Централна џамија — една од двете џамии во селото Велешта, во Општина Струга, Македонија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.