Прејди на содржината

Целерско Езеро

Координати: 47°19′N 12°48′E / 47.317° СГШ; 12.800° ИГД / 47.317; 12.800
Од Википедија — слободната енциклопедија
Целерско Езеро
Zeller See
Lago di Zell
ПодрачјеСалцбург
Координати47°19′N 12°48′E / 47.317° СГШ; 12.800° ИГД / 47.317; 12.800
Главни приливиШмитенбах, Тамерсбах
Главни истециЗалцах
Сливни земјиАвстрија
Најг. должина4 км
Најг. ширина1.5 км
Површина&100000000000004550000004,55 км2
Најг. длабочина73 м
Надм. височина750 м
Населени местаЦел ам Зее

Целерско Езеро (германски: Zeller See; италијански: Lago di Zell) — мало слатководно езеро на австриските Алпи. Името го земало по градот Цел ам Зее, кој се наоѓа на мала делта што се влева во езерото. Езерото е долго 4 километри и широко 1,5 километри. Длабочина е до 73 метри и се наоѓа на надморска височина од 750 метри.

Езерото се напојува со бројни мали планински потоци во лето, но само еден поток тече од него во Залцах. Во зима езерото целосно замрзнува и се користи за зимски спортови. Во лето во езерото се возат приватни чамци како туристичка атракција (не се дозволени чамци напојувани со мотори со согорување, освен фериботите што ја минуваат ширината на езерото од Цел до Тумерсбах, па наместо тоа може да се изнајмуваат чамци на електричен погон). Водата е многу чиста и погодна за пливање или нуркање, но може да биде студена.[1]

Јужниот крај на езерото, во близина на Шутдорф, езерото е најплитко, што овозможува растење на водни плевели, што го прави овој дел од езерото несоодветен за пливање и забранува секаква пловидба.

Целерско Езеро

Историја[уреди | уреди извор]

Езерото било формирано на крајот на последниот глацијален период пред околу 10.000 до 16.000 години од ерозија предизвикана од ледените маси на северната група Глокнер. Сегашната површина на езерото е остаток од првобитната водена површина, која достигнала до Залфелден на север и исто така исполнила дел од долината Салзах на југ.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Land Salzburg – Hydris Online“. www.salzburg.gv.at. Посетено на 2022-04-03.