Прејди на содржината

Цветко Лазески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цветко Лазески
Роден 1910 година
Слатина, Порече
Починал 27 септември 1944 година
Кичево
Народност Македонец

Цветко Г. Лазески ( 1910 во Слатина (Порече)27 септември 1944 во Кичево) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бил роден во 1910 година во селото Слатина кај Македонски Брод. По занимање бил фурнаџиски работник. Бил борец на Петнаесеттата поречка бригада. Загинал во борбите за ослободување на Кичево на 27 септември 1944 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.250