Цвениц (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цвениц
Zwönitz
Zwoenitz Thalheim.jpg
Цвениц северно од Талхајм
ЗемјаГерманија
УстиеХемниц
Физички особености
Должина39 км

Цвениц е река во Саксонија, Германија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 50°47′N 12°55′E / 50.783° N; 12.917° E / 50.783; 12.917