Прејди на содржината

Христо Ангелов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Христо Ангелов
Роден 1880
Велгошти

Христо Ангелов (1880-?) — македонски револуционер и член на Македонската револуционерна организација.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Христо Ангелов е роден во селото Велгошти, Охридско, во 1880 година. Бил назначен за курир на Организацијата во Охридско, а носел и храна за востаничките чети. Учествувал во Илинденското востание, во судири со турската војска во Охридско, но и како доктор на востаничките болници.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопедија ВМРО, Скопје, 2015, стр. 9