Прејди на содржината

Христос пред Пилат (Тинторето)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Христос пред Пилат
Творец Тинторето
Година 1566
Димензии 416 см × 544 см
Место Скуола гранде ди Сан Роко, Венеција

Христос пред Пилат — слика на сликарот Тинторето, направена помеѓу 1566 и 1567 година и поставена на левиот ѕид од Сала дел Алберго на Скуола гранде ди Сан Роко во Венеција.

Опис и стил[уреди | уреди извор]

Христос пред Пилат, во Codex Rossanensis на Епархискиот музеј во Росано

Делото ја претставува епизодата од Судењето на Исус во која тој е изведен пред римскиот управник Понтиј Пилат по неговото појавување пред кралот на Јудеја Ирод Антипа. Тој е прикажан облечен во бела туника која била знак на потсмев[1] . Работата на Тинторето е вдахновена од гравура на Германецот Албрехт Дирер[2].

Оваа сцена е слабо претставена во историјата на уметноста, иако има примери како на Codex Rossanensis во Епархискиот музеј во Росано или истоименото дело на сликарите Франциско де Осона и Родриго де Осона, во музејот Прадо[3].

Сепак, многу слична копија е присутна на фреска во предворјето на светилиштето на Мадона деи Мираколи во Андрија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (шпански)VV. AA. (2010). Mitología clásica e iconografía cristiana, pag. 272. R. Areces. ISBN 978-84-8004-942-9
  2. „Cristo ante Pilato“ (шпански). 2017. Архивирано од изворникот на 2022-12-08. Посетено на 2022-12-08.
  3. „Cristo ante Pilatos“ (шпански).

Поврзани ставки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]