Хојерсвердаер Шварцвасер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хојерсвердаер Шварцвасер
Hoyerswerdaer Schwarzwasser
Schwarzwasser Muendung.jpg
Устие на реката со Шварце Елстер
ЗемјаГерманија
Слив
УстиеШварце Елстер, близу Хојерсверда
ТечениеШварце ЕлстерЕлбаСеверно Море
Речен системЕлба
Физички особености
Должина47 км

Хојерсвердаер Шварцвасер е река во Саксонија, Германија.

Поврзано[уреди | уреди извор]