Хојерсвердаер Шварцвасер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хојерсвердаер Шварцвасер
Hoyerswerdaer Schwarzwasser
Местоположба
Физички особености
УстиеШварце Елстер, близу Хојерсверда
Должина47 км
Особености на сливот
ТечениеШварце ЕлстерЕлбаСеверно Море
Речен сливЕлба

Хојерсвердаер Шварцвасер е река во Саксонија, Германија.

Поврзано[уреди | уреди извор]