Прејди на содржината

Хофддорп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полдерхуис : седиште на регионалниот воден одбор

Хофддорп ( холандски изговор: [ˈɦoːvdɔrp]  ; буквално преведен како Главно село ) е главниот град на општината Харлемермеер во покраината Северна Холандија во Холандија. Во 2009 година, населението изнесувало нешто над 73,000 жители. Градот е основан во 1853 година, веднаш по исцедот на Харлермермер. Хофддорп се наоѓа на 52 ° 18 ′ 21,96 ″ N и 4 ° 41 ′ 26,52 ″ E.

Историја[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]