Хотел рај (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Хотел Рај“
РежисерСофија Ѕавела
ПродуцентМартичка Божилова
КинематографијаГеорги Богданов, Борис Мисирков
МонтажаНина Алтапармакова
Времетраење54 минути
ДржаваБугарија
ЈазикБугарски

Хотел рај (бугарски: Хотел Рай) - бугарски документарен филм во 2010 година во режија на Софија Ѕавела. Тој ги отсликува животите на Ромите кои живеат во станбен блок во село во Јамболската Област, Бугарија.

Филмот ја добил наградата на ИФФЦ за филм во меѓународниот избор на 13-от Солунски меѓународен филмски фестивал.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]