Прејди на содржината

Холандско преработено какао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пита
Холандско преработливо какао (лево) во споредба со природното какао (десно)
ВидКакао
ТворецКонрад Јоанес ван Хутен
ВаријантиКакао, алкално средство

Холандско процесно преработливо какао или холандско какао [1] е цврсти материи од какао кои биле третирани со средство за алкализирање за да се намали природната киселост на какаото, давајќи му помалку горчлив вкус (и потемна боја) во споредба со „природното какао“ извлечено со процесот Broma. .[1] Тoa ја формира основата за голем дел од модерното чоколадо и се користи во сладолед, топло чоколадо и за печење.

Употребените средства за алкализација варираат, но вклучуваат калиум карбонат или натриум карбонат .

Дотерувањето во голема мера го намалува нивото на флавоноиди во какаото. Меѓутоа, бидејќи какаото има многу високи нивоа, дури и холандското какао сè уште има високи нивоа.

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Art of Darkness II: Cocoa : Good Eats“. Food Network. 2009-11-16. Архивирано од изворникот на 2008-09-17. Посетено на 2013-05-27.