Хипо и Чипо

Од Википедија — слободната енциклопедија

Предлошка:Infobox animanga/Footer

Хипо и Чипо (カバトット, Kaba Totto) е аниме цртан филм создаден од Татсуноко Продукција.[2] Чипо е лукава птица која е прилепена на Хипо, добродушен нилски коњ. Иако Чипо зависи од Хипо и живее во неговата голема уста, тој цело време се однесува како шеф и се обидува да го надмудри својот простодушен домаќин. Сепак, нивното пријателство и соработка опстануваат наспроти честите кавги.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. カバトット. Tatsunoko Productions (јапонски). Посетено на 2010-09-13.
  2. „Tatsunoko Production“. Tatsunoko Production. Посетено на 2010-07-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Hiroshi Sasagawa


Предлошка:Anime-television-series-stub

Хипо и Чипо
Податотека:Hyppo and Thomas.jpg
Thomas (left) with Hyppo (right)
カバトット
(Kaba Totto)
TV anime
DirectorHiroshi Sasagawa
StudioTatsunoko Production
NetworkFuji TV
Original run1 January 197130 September 1972[1]
Episodes300