Хипократова заклетва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Византиски ракопис на заклетвата од 12 век во форма на крст

Хипократова заклетва традиционално ја положуваат лекарите обврзувајќи се дека етички ќе ги извршуваат должностите од својата професија.

Научниците сметаат дека заклетвата ја напишал Хипократ, често нарекуван татко на медицината, или некој од неговите ученици.[1]

Денешната верзија на заклетвата е усвоена во 1946 година во Женева.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Farnell, Lewis R. (2004) [1920]. Greek Hero Cults and Ideas of Immortality : The Gifford Lectures : Delivered in the University of St. Andrews in the Year 1920. Whitefish, Montana: Kessinger Publishing. стр. 269. ISBN 978-1-4179-2134-8. The famous Hippocratean oath may not be an authentic deliverance of the great master, but is an ancient formula current in his school.