Хилда Касели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хилда Вилхелмина Јозефина Касели (1836-22 август 1903) била шведска реформаторка. Таа одиграла важна улога во дебатата за образовни теми и образованието на жените во Шведска кон крајот на 19 век. Таа служела како директор на Statens normalskola för flickor и заменик-директорка на Högre lärarinneseminariet, и била основач на редовните национални училишни состаноци за девојчиња, Flickskolemöte, во 1879 година.

Наводи[уреди | уреди извор]