Хетепхернебти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хетепхернебти
Hetephernebti.png
ЗанимањеКралица на Египет
СопружникЏосер
ДецаИнеткас
Родител(и)Хасехемви?
Нимеатхап?

Хетепхернебти била кралица од Третата династија на Старото Кралство на древниот Египет. Таа била единствената позната жена на фараонот Џосер.[1]

Хетепхернебти и кралската ќерка Инеткаес биле именувани на стела пронајдена околу пирамидалниот комплекс на Џосер во Сакара и на релјеф во Хелиополис, на кој е прикажан Џосер во придружба на двете.[2]

Меѓу нејзините титули се „онаа која го гледа Хор“ (m33.t-ḥrw-) и „големата на скиптарот“ (wr.t-ht = s), и двете титули вообичаени за важни кралици во тој период. Исто така, таа била наречена „кралска ќерка“, што значи дека таа е можеби ќерка на претходникот на Џосер, Хасехемви и Нимаетхап, што ја прави сестра или полусестра на нејзиниот сопруг.[3]

Хетепхернебти
ḥtp-ḥr-nb.tỉ
во хиероглифи
nbtyHtp
Hr

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Aidan Dodson & Dyan Hilton, The Complete Royal Families of Ancient Egypt, Thames & Hudson (2004) ISBN 0-500-05128-3, p.48
  2. Dodson & Hilton, pp.46-48
  3. Dodson & Hilton, p.48