Хермескејл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хермескејл
HermeskeilKirche.jpg

Хермескејл е град во Германија, во Рајнланд-Пфалц.

Вклучено во областа Трир-Сарбург. Подлежи на контрола на Хермескаил. Населението броело 5623 луѓе (31 декември 2010 година).[1] Зафаќа површина од 30,85 км². Поштенскиот код е 07 2 35 045.

Градот е поделен на 3 урбани области.

црква

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]