Хелфранцкирх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Хелфранцкирх е општина во источна Франција во регионот Алзас, во областа Горња Рајна. По податоците од 1999 година во опшитаната Хелфранцкирх живееле 760 жители, а густината на населениот била 121 ж/кm². Општината се простира на површина од 6,23кm². Се наоѓа на средна надморска височина од 400метри. Максимални 428, а минимални 330 метри.