Хвилсагер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хвилсагер
Село
ДржаваДанска
РегионСреден Јитланд
Час. појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)

Хвилсагерсело во Дјурсланд, сместено во парохијата Хвилсагер и Општина Сидјурс. Индискиот антрополог Г. Пракаш Реди извршил теренска работа во селото во 1989 година и ги објавил своите набљудувања во книгата Sådan er danskerne! En indisk antropologs perspektiv på det danske samfund,[1] преведено на македонски како Данците се такви! Перспективи на еден индиски антрополог за данското општество и има своја англиска верзија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. G. Prakash Reddy (1991). Sådan er danskerne! : en indisk antropologs perspektiv på det danske samfund. Grevas. ISBN 87-7235-622-7.
  2. G. Prakash Reddy (1993). Danes are like that! Perspectives of an Indian anthropologist on the Danish society. Grevas. ISBN 87-7235-624-3.