Хатиџе Муазез султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хатиџе Муазез султан
Втора Хасеки султан[1]
Роден(а)Ева
1629
Полска
Починал(а)1687
Цариград, Османлиско Царство
ПочивалиштеСулејманова џамија, Истанбул
Познат(а) пожена на Ибрахим I
ВераЈудаизам, подоцна Ислам
ДецаАхмед II

Хатиџе Муазез султан (Кадија) (околу 1629 – 1687) била една од жените на Ибрахим I и мајка на Ахмед II[2]. Таа имала полско еврејско потекло и не станала Валиде султан бидејќи починала четири години пред нејзиниот син Ахмед да се качи на османлискиот престол[3].

Нејзиниот гроб се наоѓа во Сулејмановата џамија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Consorts Of Ottoman Sultans (in Turkish), according to more recent investigations, proclaims her name as Hatice (Khadija) Mu'azzez İkinci Haseki Sultân. Ottoman Web Page. Посетено на 2010-12-17.
  2. „Ottoman Research Foundation (in Turkish); reveals the results of recent ivestigations and announces her name as "Hatice (Khadija) Mu'azzez Haseki". Ottoman Sultans Web Page. Архивирано од изворникот на 2013-05-26. Посетено на 2010-12-17.
  3. „Sultan Ahmed II Khan“. Republic of Turkey Ministry of Culture and Tourism. Архивирано од изворникот на 2013-05-26. Посетено на 2010-12-17.