Хангерок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црвен хангерок.

Хангерокот ― вид фустан што го носеле викиншките жени и некои други раносредновековни северноевропски култури. Облеката била обликувана донекаде како престилка, со два ремени преку рамената обезбедени со брошеви. Тоа обично би се носела врз туника фустан нарекува саерк (særk) или киртл (долен фустан).[1][2][3][4][5][6][7][8]

Етимологија[уреди | уреди извор]

Зборот потекнува од германскиот или општогерманскиот збор Hängerock. Рок значи здолниште или (историски) фустан на германски, додека hänger се однесува на бесење предмети од брошовите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „hangerock - Wiktionary“. en.wiktionary.org. Посетено на 29 август 2021.
  2. „Viking Clothing & Jewellery - Vikings of Middle England“. www.vikingsof.me. Посетено на 29 август 2021.
  3. Kari (1 април 2015). „Viking Costume Weekend“. Посетено на 29 август 2021.
  4. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 3 февруари 2019. Посетено на 29 август 2021.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
  5. „Tan Wool Hangerok - : Badass Garb“. badassgarb.com. Архивирано од изворникот на 2021-08-29. Посетено на 2021-08-29.
  6. „Joni's kit --- Viking age - Medieval Life“. sites.google.com.
  7. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 3 февруари 2019. Посетено на 29 август 2021.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
  8. „Viking Hangerock - The Viking Age Compendium“. www.vikingage.org. Посетено на 29 август 2021.