Хана Чубач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хана Чубач (6 јануари 1941 - 19 февруари 2019) била украински поет и почесен уметник на Украина. Од 1971 г. била член на Националниот сојуз на писателите на Украина.

Биографија[уреди | уреди извор]

Родена е на 6 јануари 1941 година во селото Плоске во областа Виница во Украинската Советска Социјалистичка Република.[1] По завршувањето на средното и вечерното училиште во 1959 година, таа се преселила со нејзиниот сопруг во Киев, каде што дипломирала на Украинската академија за печатење. Работела како новинарка во повеќе хартиени медиуми од 1970-1980 година. Во овој период, таа ја започнала својата кариера како писател на литература за деца . Во 2016 година ја добила наградата Лесја Украина. Автор е на шеесетина книги и повеќе од петстотини песни.[2] Таа починала на 19 февруари 2019 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Elena (2020-01-08). „Чубач Ганна біографія“. Litgazeta.com.ua (украински). Посетено на 2022-01-31.
  2. УКРАЇНСЬКА ПОЕТЕСА ГАННА ЧУБАЧ ПОМЕРЛА НА ВІННИЧИНІ // Ukrayina Moloda for February 20, 2019
  3. „Померла поетеса Ганна Чубач“. chytomo.com (украински). 2019-02-20. Посетено на 2022-01-31.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Антонјук Є. Текст на Хана Чубах // Дивослово.- 1995 година.- Не.7.- С. 43–45.
  • Писатели на Украина: Прирачник.- Дњепропетровск, 1996 година.- С.329.
  • Ана Чубах: [биогр. писма.] // Кажи ми за тоа.- 1999 година.- Не.6.- С. 30.
  • Ана Чубах: [биогр. букви.] // Дивосвит „Виножита“: антологија. l-ry за деца и млади: во 3 т. Т.3.- К., 2005 година.- С. 452.
  • Кодлюк, Я. Ана Чубах: [биогр. букви.] / И. Кодлук, Г. Одинцова // 120 приказни за писатели.- К., 2006 година.- С. 163–164.
  • Федоренко, Н. Журавка з подольського жита / Н. Федоренко // Дошк. ветрови.- 1992 година- Не.2-3.- С. 19.
  • Апанович, Марија Николаевна. Уметничко олицетворение на историозофскиот мит во поетското дело на Ана Чубах: авторска реф. дис. слатка. филол. науката: 10.01.01 / Апанович Марија Миколајвна; Киев. нац. un-t im. Тарас Шевченко.- К., 2013 година.- 20 с.