Фудбалски куп на Азербејџан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Азербејџан
ЗемјаАзербејџан Азербејџан
Основана1936
Број на клубови19
Тековен првакПредлошка:Fb team Qarabag (4-та титула)
(2015–2016)
Најмногу титулиПредлошка:Fb team Neftchi Baku
(7 титули)
ТВ партнериİdman Azərbaycan TV
Мрежно местоКуп на Азербејџан
Фудбалски куп на Азербејџан 2015-2016
Трофеј

Фудбалскиот куп на Азербејџан (азерски: Azərbaycan Kuboku) е турнир со елиминација структура, управуван од Азербејџанската фудбалска федерација. Турнирот започна во 1936 година како Куп на Азербејџан, кога земјата е во рамките на СССР и служи како квалификациски турнир за Купот на СССР. Спроведува годишно под покровителство на Азербејџанскиот фудбалски федерација и е втората по важност фудбалско натпреварување на Азербејџан по Суперкупот на Азербејџан, а финалето е секоја година кон крајот на мај, со неколку исклучоци.

Презентација на тимовите[уреди | уреди извор]

Клуб Победник 2-ри Година
Нефтчи
7
2
1994–95, 1995–96, 1998–99, 2001-02, 2003–04, 2012–13, 2013-14
Капаз
4
0
1993–94, 1996–97, 1997–98, 1999–2000
Карабах
3
3
1993, 2005–06, 2008–09
Хазар Ленкоран
3
2
2006–07, 2007–08, 2010–11
ФК Баку
3
0
2004–05, 2009–10, 2011–12
Иншаатчи Баку
1
0
1992
Шафа
1
0
2000–01
Интер Баку
0
4
Шамкир
0
3
ФК Kur
0
2
Иншаатчи Сабирабад
0
1
Хазри
0
1
Карван
0
1
МКТ-Араз
0
1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]