Флаводоксински склоп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лента дијаграм на CheY протеинот (регулатор на хемотактичен одговор кај бактериите, PDB код 3CHY), кој има флаводоксински склоп. Лентата е обоена од сино (N-терминал) до црвено (C-терминал).

Флаводоксинскиот склоп е чест α/β белковински склоп, втор по честота после TIM цилиндерот.[1] Тој е изграден од три слоеви, со паралелна β-плоча од пет бета нишки во сендвич помеѓу два α-хеликсни слоеви. Редоследот на нишките во рамките на плочата е 21345.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Branden, Carl; Tooze, John (1999-01-03). Introduction to Protein Structure (англиски) (изд. 2.). New York: Garland Science. ISBN 9780815323051.CS1-одржување: датум и година (link)