Фироклис Антонов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден 1880
Крива Паланка
Починал 31 октомври 1942
Софија

Фироклис Антонов (1880-1942) — македонски револуционер, и член на Македонската револуционерна организација.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Фироклис Антонов бил роден во 1880 година, во Крива Паланка. Завршил егзархиска гимназија во Солун. Бил учител во Гевгелија, и во тоа време бил избран за член на гевгелискиот околиски комитет. Учествувал во Илинденското востание, и тоа како реонски началник на востаничките чети во Гевгелиско.

Починал во Софија, Бугарија, на 31 октомври 1942 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопедија ВМРО, Скопје, 2015, стр. 11