Прејди на содржината

Фински џез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Групата Dallapé на проба во 1962 година.

Фински џезџез од Финска кој бил создаден уште од 1920-тите. Значењето на финскиот џез првично било малку нејасно: луѓето често ја нарекуваа секоја финска музика свирена со тапани „џез“. Финскиот џез сепак почнал значително да се развива во доцните 1920-ти, при што финските џез музичари додале неколку елементи од џез од Соединетите Држави во нивниот репертоар. Во 1960-тите, финскиот џез почнал да има поизворен звук, мешајќи го изворниот џез од Соединетите Држави со финските влијанија. Во текот на 1990-тите, финскиот џез станал попрофесионален и меѓународно признат од кога било. Најновиот развој на финскиот џез е ну џез движењето.[1][2][3]

Музичари и групи[уреди | уреди извор]

Фестивали[уреди | уреди извор]

Пори Џез во Пори, Сатакунта во 2019 година.
  • Пори џез
  • Турку џез

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „A short history of Finnish jazz“. Music Archive Finland Open Access. Посетено на 14 јануари 2023.
  2. „Suomalainen jazzin svengaavat 80 vuotta“. Pomus. Посетено на 14 јануари 2023.
  3. „Suomalaisia jazz-muusikoita“. lumojazz.com. Посетено на 14 јануари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]