Фински синдикат на глумци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фински синдикат на глумци
Suomen Näyttelijäliitto
СедиштеХелсинки
Клучни лицаАнтии Тимонен, претседател
Мреж. местоnayttelijaliitto.fi

Фински синдикат на глумци (фински: Suomen Näyttelijäliitto, шведски: Finlands Skådespelarförbundet) ― синдикат кој ги претставува театарските глумци во Финска. Основан во 1913 година, синдикатот тврди дека е најстариот синдикат во Финска во театарскиот сектор и синдикат на кој припаѓаат 96% од финските глумци.[1] Синдикатот се обидува да ги застапува интересите на глумците, да ги подобри условите за работа и да обезбеди секторот да не биде подреден на пазарните сили или на преовладувачките политички ставови.[2][1]

Во 2013 година, финската поштенска служба, наречена Пости груп, издала комплет од шест поштенски марки за прославување на стогодишнината на синдикатот, со ликот на Ритва Валкама, Еско Салминен, Оути Моеенпоо, Мартии Лемало, Криста Косонен и Аку Хирвиниеми.[2] Од 2020 година и доаѓањето на КОВИД-19, синдикатот станал загрижен за намалувањето на работните услови во театарскиот сектор и губењето на работата за хонорарците.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Näyttelijäliitto“. Näyttelijäliitto - Skådespelarförbundet ry (фински). Посетено на 14 јануари 2023.
  2. 2,0 2,1 Krooks, Timo (27 мај 2013). „Suomen Näyttelijäliitto 100 vuotta“. Yle Uutiset (фински). Посетено на 14 јануари 2023.
  3. Airola, Laura (11 јуни 2020). "Tähän rooliin on tulijoita jonoksi asti", sanottiin Suomen suosituimpien tv-sarjojen näyttelijälle – Koronapandemia jätti freelancerit tyhjän päälle, mutta moni ei uskalla puhua tilanteesta“. Helsingin Sanomat (фински). Посетено на 14 јануари 2023.