Фили Ликов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фили Ликов

Фили Ликов (31 октомври 1934 година - 27 март 2015 година)[1] била шведска глумица. Има глумено во филмовите за Меги (Мадикен) и за шведската ТВ серија „Стоковната куќа“. Во 2007/2008 година била слугинката на Фон Трап, Фрау Шмит, во „Звукот на музиката во Гата Лежон. Таа почина на 27 март 2015 година.[2]

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 1961 година - Лустгорден - Берта
 • 1964 година - Фустанот - асистент во продавницата
 • 1973 година - Воздушно пренесено - Маријана
 • 1974 година - Казна - Асистент за социјална помош на деца
 • 1977 година - Макан - мајката на Кенет
 • 1978 година - Еден по еден - Малин
 • 1979 година - Мадикен - госпоѓица
 • 1979 година - Вие не сте мудра Мадикен - госпоѓице
 • 1980 година - Лет Ниво 450 - Медицинска сестра
 • 1980 година - Мадикен на Junунибакен - госпоѓица
 • 1982 година - Скршено небо - Еба
 • 1984 година - Спиењето - Алма
 • 1987 година - Стоковната куќа - Аина Линдгрен
 • 1988 година - Крајсленлен - Фру Бломквист
 • 1989 година - Три љубови (ТВ серија, улога на гости) - Фредрика Мелин
 • 1994 година - Свенсон, Свенсон - Дагмар
 • 2000 година - Ново време - Лиселоте Розен
 • 2009 година - Златни кралеви
 • 2009 година - Животот во Фагервик

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2015-04-09.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
 2. Skådespelerskan Fillie Lyckow död

Надворешни врски[уреди | уреди извор]