Фехер (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Езеро Фехер
Szegedi Fehér-tó, Csongrád1.jpg
Поглед на езерото
ПодрачјеЕвропа
Координати46°19′35″ N; 20°05′54″ E / 46.3263° N; 20.0984° E / 46.3263; 20.0984Координати: 46°19′35″ N; 20°05′54″ E / 46.3263° N; 20.0984° E / 46.3263; 20.0984
Видсолено
Сливни земјиУнгарија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
14 km2 (5,4 ми) км2

Езерото Фехер е езеро во Унгарија. Се вика Фехер (Бела), бидејќи е бело. Езерото е дел од националниот парк Кискунсаг, а се наоѓа северно од градот Сегедин. Зафаќа површина од 14 квадратни километри. Езерото Фехер е најголемото солено езеро во Унгарија. Тоа е внимателно заштитено, бидејќи е дом на 280 видови птици и поради неговата античка флора. Областа е важна точка во миграцијата на европските птици и служи како место за одмор и хранење за нив. Во текот на миграционата сезона, на езерото Фехер може да се видат јата жерави, диви гуски и некои видови на патка берија.

Езерото било официјално споменато за првпат во 1075 година. Реката Тиса редовно ја преплавувала областа до почетокот на 19 век. Езерото еднаш припаѓало на типични солени езера од Панонската Низина. Вообичаената придобивка од овие плитки солени езера е што нивната вода е заматена од колоидалните соли на вар и и сиво-белиот карбонски варовник се акумулира на дното од езерото. Кога дното ќе се исуши, како што тоа го прави често, солта „цвета“ на дното.

Наводи[уреди | уреди извор]