Фелфарбен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Членови на Фелфарбен 2016. Назад лево надесно: Курт Далке, Томас Шнајдер, Питер Хајн, Френк Фенстамахер. Фронт: Саскија фон Клицинг и Мајкл Кемнер
Fehlfarben 2010.jpg
Фелбарбен ЗАКК Дизелдорф, 10 декември 2016 година

Фелфербен е германска музичка група од Диселдорф, Германија .

Името на бендот е од германски термин на кој се однесува пури со обезцветен лист за омоти коипродаваат поевтино. Основоположници на бендот биле Питер Хајн (вокал), поранешен Митахспаузе ("пауза за ручек"), Томас Швебел (гитара ), Мајкл Кемнер (бас), Френк Фенстермахер (саксофон), Маркус Олен и Уве Бауер (тапани).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]