Фарух Амонатов

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фарух Хукуматович Амонатов ( таџички: Фаррух Ҳукуматович Амонатов; 13 април 1978 година-таџикистански шахист и тренер, моментално единствениот меѓународен велемајстор во Таџикистан (2002 година).Шампион на Москва (2004 година - во индивидуална конкуренција, 2003 година - меѓу клубовите во тимот на АД „Вертикал“ - МТУЦИ).Како дел од тимот Томск-400 во 2009 година, тој стана победник на рускиот тимски шампион.Шампион на Таџикистан 2006 година.

Биографија[уреди | уреди извор]

Од шестгодишна возраст игра шах, прв тренер беше Вјачеслав Ким. Во 1995 година дипломира на средното училиште број 20 во Душанбе, во 2000 година - на МТУЦИ.

Беше шампион на Азија меѓу јуниори (1992). Како дел од репрезентацијата на Таџикистан, тој учествуваше на Олимпијадите девет пати: во 1996, 1998, 2002, 2006, 2010, 2012, 2014, 2016 и 2018 година. Во 2004 година стана шампион на Москва. Победник на турнирите „Москва- Опен“, „Владимир- Опен“,Меморијал на Циолковски. Во 2007 година го освои десеттото место во Суперфиналето на Руското првенство.

Во 2015 година тој стана носител на сребрен медал на Руското првенство во брза фаза, губејќи во дополнителни индикатори од Павел Понкратов.

Ивее во Санкт Петербург. Вклучено во стручниот штаб на руската јуниорска шаховска репрезентација.