Фагатого

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фагатого
Fagatogo
село
Fagatogo Dock.jpg
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Американска Самоа средиште" nor "Шаблон:Location map Американска Самоа средиште" exists
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Американска Самоа" nor "Шаблон:Location map Американска Самоа" exists
Координати: 14°16′57″S 170°41′24″W / 14.28250° ЈГШ; 170.69000° ЗГД / -14.28250; -170.69000
ЗемјаСАД
ТериторијаАмериканска Самоа
Население
 • Вкупно3.090

Фагатого (самоански: Fagatogo) е село на островот Тутуила во заливот, Американска Самоа. Според пописот од 1 април 2009 година, во селото живееле околу 3.000 жители. Според Уставот на Американска Самоа, Фагатого е административен центар на земјата, но главен град е Паго Паго[1][2][3].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преработен устав на Американска Самоа“. asbar.org. Посетено на 24 ноември 2010. (англиски)
  2. Окрузи во Американска Самоа, statoids.com, Посетено на 26 април 2008 (англиски)
  3. Објаснение на податоците: Преглед на земјата, statoids.com, Посетено на 26 април 2008 (англиски)

Координати: 14°16′57″S 170°41′24″W / 14.28250° ЈГШ; 170.69000° ЗГД / -14.28250; -170.69000