ФК Престон Лајенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Престон Лајенс
Logo club preston 006.jpg Полно име Фудбалски Клуб Престон Лајенс
ПрекариЛавови, Македонија, Црвени
Основан1947
СтадионБ.Т. Конор Резерв,
Резервор
(Капацитет: 8,000 Вклучувајќи 1,000 седишта)
СопственикPreston Lions Supporters Trust Est 2012
ПретседателЗак Груевски
МенаџерЉупче Ацевски
ЛигаНЛП Викторија 3
фinco
Домашни бои
фinco
Гостински бои

Престон Лајенс ФК (англ.: Preston Lions FC) (поранешно Престон Македонија) (англ.: Preston Makedonia) е фудбалски клуб основан од страна на македонски иселеници од Мелбурн, Австралија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]