ФК Престон Лајенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Престон Лајенс

Logo club preston 006.jpg

Полно име Фудбалски Клуб Престон Лајенс
Прекар(и) Лавови, Македонија, Црвени
Основан 1947 (1959)
Терен Б.Т. Конор Резерв,
Резервор
(Сместивост: 8,000 Вклучувајќи 1,000 седишта)
Сопственик Preston Lions Supporters Trust Est 2012
Претседател Зоран Трајчевски
Менаџер Јосип Бискиќ
Лига Државна лига на Викторија С/З 2 Див.
2012 9-то место
фinco
Домашни бои
фinco
Гостински бои

Престон Лајенс ФК (англ.: Preston Lions FC) (поранешно Престон Македонија) (англ.: Preston Makedonia) е фудбалски клуб основан од страна на македонски иселеници од Мелбурн, Австралија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]