ФК Глобо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Глобо Футебол Клубе, обично познат како Глобо, е бразилски фудбалски тимод градот Сеара-Мирим, државата Рио Гранде до Норте .

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот е основан врз основа на идејата на стопанственикот Маркони Барето, кој сакал да ја почести Германија, користејќи ги нивните бои, и основачот на Реде Глобо де Телевисио, Роберто Марињо, за оние со воодушевување.

Покрај стопанственик и претседател, Маркони Барето е исто така фотограф признат низ светот и извлечена од една од фотографиите, инспирација за клупскиот грб, во кој има маскота на орелот .

Создаден на 18 октомври 2012 година, тимот започнува со професионален фудбал во втората половина на 2013 година освојувајќи го, под основаната година, првото место во Втората дивизија на Кампеонато Потигуар . Во 2014 година беше шампион на Копа ФНФ. Во истата година, тимот победи во Првото коло на Кампеонато Потигуар . До достигнувањето дојде по победата од 1-0 против Потигуар де Мосоро . Со тоа, Глобо се квалификуваше на Копа до Нордесте 2015 година, а исто така и за најдобро рангиран во Кампеонато Потигуар освои место во 2014 година на Кампеонато Бразилеиро Серие Д.

Глобо играше во Кампеонато Бразилеиро Серие Д до 2017 година, кога добија пристап до пенали на УРТ, победувајќи ја играта 1x0 и на пенали за 3х2.

Титули и Определувања[уреди | уреди извор]

Држава
Турнири Титули Сезони
 Бразил Копа Рио Гранде до Норте 1 2014 година
 Бразил Копа Сидада де Натал 1 2017 година
 Бразил Копа ФНФ 1 2014 година
Бразил Кампеонато Потигуар Сегунда Дивисо 1 2013 година
Определување
Турнири Титули Сезони
Бразил Вицешампион Кампеонато Бразилеиро Серие Д. 1 2017 година
Бразил Вицешампион Кампеонато Потигуар 2 2014 и 2017 година

Стадион[уреди | уреди извор]

Тие ги играат своите домашни натпревари на Барето . Стадионот има максимален капацитет од 10.000 луѓе.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Barretão“. Globo Futebol Clube. Посетено на March 2, 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]