Унктехи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Унктехи
Ankylosaurus silhouette.svg
Видкриптид
Подвид"Жив диносаурус"
Подрачје САД
Живеалиштедивина на Минесота

Унктехи (англиски: Unktehi) е митско суштество од Минесота во Соединетите Американски Држави, кое се споменува во преданијата на племето Сиукс.

Опис на криптидот[уреди | уреди извор]

Наводно се опишува како диносаурус од групата на Анкилосауриди. Опишан е како четвороножно, оклопено, „рогасто“ животно.

Види уште[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]