Уника Цирн

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Уника Зирн)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Уника Цирн (6 јули 1916 - 19 октомври 1970) — германска писателка и уметник. Запаметена е по своите дела од поезијата на анаграми и автоматско цртање и за нејзините фотографски соработки со Ханс Белмер . Изложба на делата на Белмер и Цирн се одржала во галеријата Убу во Њујорк пролетта 2012 г. [1]

Надгробната плоча на Белмер и Цирн на гробиштата Пер Лашез.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Oisteanu, Valery (мај 2012 г). Bound: Hans Bellmer and Unica Zurn. „The Brooklyn Rail“. http://brooklynrail.org/2012/05/artseen/bound-hans-bellmer-and-unica-zrn.