Уника Цирн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Уника Цирн (6 јули 1916 - 19 октомври 1970) — германска писателка и уметник. Запаметена е по своите дела од поезијата на анаграми и автоматско цртање и за нејзините фотографски соработки со Ханс Белмер . Изложба на делата на Белмер и Цирн се одржала во галеријата Убу во Њујорк пролетта 2012 г. [1]

Надгробната плоча на Белмер и Цирн на гробиштата Пер Лашез.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Oisteanu, Valery (May 2012). „Bound: Hans Bellmer and Unica Zurn“. The Brooklyn Rail.