Универзитетска болница „Александровска“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Универзитетска болница „Александровска“
ТипДржавна здравствена организација
Oснована1897
СедиштеСофија, Бугарија
ДејностЗдравство
Вработени>
Порталwww.alexandrovska.com

Александровската болница се наоѓа во Софија, Бугарија. Таа е државна болница, и една од најголемите во земјата. Името на универзитетската болница доажа од бугарскиот кнез Александар I Батенберг.

Болницата била основана во 1879 година, како најстара во земјата. Како универзитетска, таа има значајна улога во дополнителната обука на студентите од Медицинскиот универзитет.

Денеска, болницата се наоѓа на плоштина од 258,000 m2, и располага со 1,100 кревети.

Координати: 42°41′9″N 23°18′39″E / 42.68583° N; 23.31083° E / 42.68583; 23.31083